Wczoraj (tj. 10.07.09) na świat wersja 3 Silverlight’a oraz Blenda (jak na razie w wersji RC). Trochę przed tymi wydarzeniami miała miejsce jeszcze jedna premiera o której trochę mniej pisze się. Chodzi mianowicie o kolejna wersja Deep Zoom Composer. Narzędzia do przygotowywania obrazów do funkcjonalności Deep Zoom dostępnej w Silverlight. Postanowiłem trochę podpatrzeć co zawiera najnowsza wersja.
Już pierwszy rzut oka na na ekran komponowania pokazuje zmiany.

Edytor

Po prawej lewej stronie widzimy standardową listę opcji umożliwiających aranżację zdjęć (dostępna była już w poprzedniej wersji). Po prawej jednak jest parę nowości. Wzrok przykuwa rozwijane menu z opcjami (Slideshow, Menu, Internal Links, External Links oraz Impressions. Omówimy je dokładniej w późniejszej części. Dodatkowo mamy jeszcze widok warstw oraz podstawowe informacje o zdjęciu – ścieżka, rozdzielczość, pole na tagi określające zdjęcie oraz coś nowego limity widoczności oraz tooltip.
Dodatkowo mamy możliwość dodania elementu Area. Umożliwia on zaznaczenia wybranego fragmentu obrazka do menu lub pokazu slajdów i następnie umożliwia przejście do wybranego fragmentu.

Pokaz slajdów

W tej wersji mamy możliwość stworzenia pokazu slajdów.

Dodając zdjęcia do specjalnej kolekcji i ustalając ich kolejność w prosty sposób wytworzymy animację z płynnymi przejściami pomiędzy nimi. Przydatne gdy chcemy pokazać. Przydałoby się jednak trochę więcej kontroli nad animacją (np. czas wyświetlania zdjęcia, czas przejścia itp.).

Menu

Kolejną nowością jest menu. Mamy możliwość dodania nawigacji do naszej sceny. Obrazki (i obszary) można dodać do listy z której następnie możemy wybrać interesujący nasz obrazek lub fragment. Przydatne jeśli nie chcemy szukać na scenie – możemy wybrać go z listy i od razu przejść do interesującego nas fragmentu.

Linki

Każdemu elementowi na naszej scenie możemy przypisać link. Linki mogą być zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Te pierwsze mogą prowadzić do dowolnego adresu URL, te drugie przekierowywać do innego elementu na scenie.

Śledzenie

Najnowsza wersja zawiera jeszcze jedną bardzo pożyteczną funkcjonalność. Umożliwia dodanie śledzenia częstotliwości wyświetlania danego obrazka. Opiera się ona na linkach. Definiujemy adres strony, które ma zostać wywołany (np. adres strony, która posiada zainstalowany skrypt Google Analitics).

Podsumowanie

Najnowsza wersja Deep Zoom Composera zawiera kilka przydanych nowości. Szczególnie śledzenie odwiedzin będzie przydatne do zastosowań bardziej komercyjnych (można badać, która cześć naszej sceny jest najczęściej odwiedzana).
Z negatywnych rzeczy można tylko wymienić, iż czasami przy eksporcie operacja zakańcza się bez żadnej informacji o błędzie, jednak kompozycja nie jest poprawnie przygotowana i nie można jej otworzyć.

Projekt

Pełny projekt do zobaczenia poniżej:

Do zobaczenia za mniej więcej tydzień. Na najbliższe dni ruszam troszkę bardziej na północ:

Wyświetl większą mapę