by Shane Pope

W 2010 roku poczyniłem post prezentujący być może jedną z mniej znanych funkcji Visual Studio 2010. Jako, że od tamtego czasu minęło sporo czasu a za nami release najnowszej wersji VS postanowiłem odświeżyć tamten wpis co nieco.
Klawiatura w życiu programisty jest ważna. To tu nasze ręce spoczywają przez większość dnia, to tu gromadzimy zapasy jedzenie na zimę i to tędy przelewamy naszą wiedzę na papie…eeekran. Myszka jest drugorzędna. Przydaj się tylko, aby zrobić jakąś dodatkową czynność i powrócić do stukania w klawisze. Dlatego tak istotna powinna być dla każdego programisty umiejętność obsłużenia się w naszym IDE bez potrzeby mozolnej czynności przekładania dłoni z klawiatury na myszkę.

“Niestety” edycja 2012 pozbawiła nas FindBox’a i możliwości użycia go do sprawnego poruszania się po zakamarkach Visual Studio, ale dała nam jeszcze mocniejsze narzędzie – Quick Launch’a.

Tym razem twórcy naszego IDE podpisali kontrolkę, tak aby już nikt nie miał problemów z tym jak się ona nazywa. Z Find Box’em zawsze były problemy, że nie zawsze wiadomo było o które pole chodzi :). Od razu dowiadujemy się też skrótu klawiszowego, który pozwoli nam dostać się do tego

Quick Launch daje nam dość pokaźne możliwości w przeszukiwaniu Visual Studio i otwartego projektu.

Okienko to pozwala na przeszukanie kilku źródeł danych. Z pudełka dostępne są: @menu, @mru, @opt, @doc. Ich dostępnością możemy sterować za pomocą ustawień. Jeśli, któreś źródło nam nie jest potrzebne – możemy je wyłączyć. Jeśli w ogóle nie korzystamy z tego dobrodziejstwa – też możemy je wyłączyć totalnie. Możemy także zastosować te filtry aby ograniczyć ilość zwracanych informacji. Czasem przydatne jeśli od razu wiemy, że potrzebujemy opcji w ustawieniach.

Można także dodawać swoje własne źródła. W jednym z najbliższych postów postaram się pokazać jak można to zrobić.

Z innych ciekawych “trików” czy wiedzieliście, że w VS wciskanie ESC wielokrotnie w końcu doprowadzi was do edytora i do możliwości wprowadzania tekstu? Nie ważnie gdzie się zakluczycie w pod-pod-pod menu. Kilka ESC i znów możecie wprowadzać kod! Sweet! 🙂

Jeśli nie macie wprawy w pisaniu a chcecie się podszkolić – typing.io jest dla was. Sporo różnych “języków”, sporo lekcji. Każdy znajdzie coś dla siebie aby potrenować.

Macie swój ulubiony i użyteczny skrót w VS?