Git to jeden z popularniejszych systemów kontroli wersji (nawet MS daje wsparcie do niego w Visual Studio – a to już o czymś świadczy). Jeśli jeszcze nie miałeś/miałaś okazji używać polecam. Zawiera on kilka ciekawych rozwiązań dzięki którym inaczej spojrzymy na nasz obecny system kontroli wersji*. Krzywa wdrożenia w git’a jest dość stroma, tak więc przyda się krótka ściągawka jak zacząć i czego można używać.
Wiedza
- http://pcottle.github.io/learnGitBranching/ – fajny, interaktywny kurs git’a. Podczas krótkich lekcji uczymy się posługiwać git’em. Od prostych komend commit, branch do tych bardziej zaawansowanych (creditsy dla gutka za wskazanie na grupie .NET Developers Poland).
- http://try.github.io – podobny do powyższego kurs git’a. Jeśli boisz się działać na faktycznym repozytorium – będzie jak znalazł.
- http://git-scm.com/book – kompletna książka o git’ie. Zawiera chyba wszystko co potrzeba.
- http://pl.wikibooks.org/wiki/Git – książka o git’ie – tym razem po polsku. Trochę mniej obszerna, ale dająca solidne podstawy.
- http://nvie.com/posts/a-successful-git-branching-model/ – świetny post opisujący model branchowania
- https://github.com/Readify/GitViz – mały projekcik na github – pozwalający obrazować na żywo jak wygląda drzewo repozytorium git’a
- dotnetomaniak.pl oraz polska blogosfera – sporo postów polskiej społeczności jeśli chodzi o ten system kontroli wersji
Narzędzia
- git – konsolowy klient git’a. Podstawa podstaw – warto znać jego obsługę, bo w chwili gdy jeśli jakaś funkcja nie będzie wspierana przez GUI zakasujesz rękawy i odpalasz konsolę.
- SourceTree – dostępne zarówno na Mac’a jak i na Windowsa świetne narzędzie do zarządzania ropozytorium git’a (ale nie tylko).
- TortoiseGit – klon, znanego wśród użytkowników SVNa, narzędzia do zarządzania repozytorium.
- Git Extensions – Zasugerowane przez Jacka, graficzna nakładka na konsolę git’a
Repozytoria
- github – publiczne repozytoria free, prywatne – płatne. Nieograniczona liczba członków zespołu.
- bitbucket – w zasadzie to samo co konkurent powyżej, z tym że prywatne repozytoria także free. Ograniczony zespół.
- oczywiście można sobie repozytorium git’a postawić także lokalnie
Tak wyposażeni możemy śmiało przystąpić do eksperymentów. Polecam spróbować! Nie koniecznie musicie przekonać się do git’a. Poznanie go jednak da wam on powiew świeżości jeśli chodzi o VCS/RCS.
* – proszę tylko o nieprowadzenie świętych wojen, który to system jest lepszy i dlaczego git. Używam wielu i widzę, że każdy ma swoje wady i zalety.
Founder of Octal Solutions a .NET software house.
Passionate dev, blogger, occasionally speaker, one of the leaders of Wroc.NET user group. Microsoft MVP. Podcaster – Ostrapila.pl